Magas vérnyomás és életmód
A keringési betegségek okozta halálesetek 10 százalékánál, a magas vérnyomás is az okok között szerepel. A probléma leginkább az idősebb korosztály számára jelent veszélyt: a 65 év felettiek 40 százaléka szenved magas vérnyomásban.
Sokszor egy véletlen vérnyomásmérés derít fényt arra, hogy miért fáj a fejünk olyan gyakran, miért romlik a szemünk, miért szédülünk, vagy miért érzzük gyakran úgy, hogy mindent folyton elfelejtünk.
A magas, 140/90 Hgmm fölötti vérnyomás veszélye ugyanis abban rejlik, hogy sokszor nem okoz komoly, észrevehető panaszokat. A tünetek enyhék, kezeletlen esetben azonban észrevétlenül is károsítja érrendszerünket: a vérben keringő zsírok lerakódnak az erek falában (érelmeszesedés), a szervek vérellátása romlik, így működésük károsodik.
Mind a magas vérnyomás kialakulásának megelőzésében, mind a már kialakult betegség kezelésében nagyon fontos a helyes, egészséges életmód. Az úszás, a kerékpározás, és általában a nem túl megerőltető, de rendszeresen végzett testmozgás segíthet a testsúlycsökkentésben, a stressz oldásában és általános állapotunk javításában, ezeken keresztül pedig vérnyomásunk normális szinten tartásában!
A magas vérnyomásra gyakran örökletes. Ezen tényezőket sajnos nem tudjuk kiküszöbölni, ám megfelelő kezeléssel a szövődmények kialakulása, genetikai hajlam esetén is megelőzhető.
Sokszor gyógyszerre sincs szükség
Az emberek többségénél már a táplálkozási szokások, és az életmód kisebb változtatásával is elejét lehet venni a magas vérnyomás – és így a szövődmények – kialakulásának.
Figyeljen arra, hogy:
- a lehető legkevesebb konyhasót vigyen be szervezetébe;
- napi 150 g-nál több nátriumot tartalmazó élelmiszert (húskészítmények, ásványvíz) ne fogyasszon, akinek magas a vérnyomása – ez legtöbbször a boltokban kapható élelmiszereken fel van tüntetve;
- fogyasszon magas káliumtartalmú gyümölcsöket és gyümölcsleveket;
- fogyasszon alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, amelyek kálciumtartalma segít a vérnyomás szinten tartásában;
- az állati zsiradékot tartalmazó ételek a koleszterinszint növelésével fokozzák az érelmeszesedés kockázatát, fogyasszon minél kevesebb koleszterint.
Az idősebb embereknek igen megrögzöttek lehetnek a táplálkozási, életviteli szokásaik, így nehezebben tudnak rajta változtatni. Fontos azonban nekik is tudatosítani: egy kis odafigyeléssel a szélütés, az infarktus és az elbutulás esélye is jelentősen csökkenthető.
A betegek egy részénél az életmódváltás szükséges, sajnos azonban nem elégséges a vérnyomás szinten tartásához, hanem a gyógyszeres kezelés, az orvos által felírt gyógyszerek előírás szerinti szedése is elengedhetetlen.
A gyógyszer és az életmódváltás azonban csak együtt lehet hatásos, a sikeres kezeléshez a gyógyszerszedés mellett is fontos a táplálkozási és életviteli szabályok betartása.
Forrás: WEBBeteg
Facebook
Csatlakozz közösségünkhöz!
Instagram
Kövess minket instagramon!